Kolekcja aparatów fotograficznych prowadzona przez rodzinę fotografów z tradycjami. Obejmuje ona aparaty ilustrujące rozwój techniki fotograficznej, począwszy od aparatów mieszkowych a skończywszy na współczesnych aparatach cyfrowych. Ciekawostką jest to, że większość z nich była użytkowana przez fotografów. Uzupełnieniem kolekcji są przykładowe konstrukcje: obiektywów, światłomierzy, lamp błyskowych oraz filtrów. Całość zbiorów obejmuje około 100 eksponatów.

Kolekcja swoją tematyką obejmuje głównie latarki oraz pojedyncze przedmioty kultury techniczne epoki PRL. Zbiory obejmują to co kolekcjonował młody człowiek urodzony w słusznie minionej epoce. Można tu znaleźć nie tylko obiekty reklamowe (znaczki pocztowe, etykiety, breloki, proporczyki).ale i również żyletki oraz wiele drobnych rzeczy. Niby niewiele a oko cieszy. Mam nadzieję, że lektura poszczególnych kart kolekcji pozwoli przybliżyć młodemu pokoleniu, jak wyglądała kultura techniczna polskiego domu oraz obiektów produkowanych w Polsce lub też dostępnych na rynku.

W zbiorach Fundacji, znajdują się książki o fotografii, stare fotografie, aparaty fotograficzne. Dużą część zbiorów stanowi dar od Jana Mierznowskiego nieżyjącego już fotoreportera, który zaczął kolekcjonować od 1946 roku. Eksponaty Fotomuzeum były kilkakrotnie prezentowane na spotkaniach kulturalnych. Aparaty w dobrym stanie (sprawne) trafiły do rąk miłośników fotografii. 

Źródło: http://www.fotografia.org.pl