Grid List

W obiekcie stanowiska B-2 BRUNO znajdują się sale ekspozycyjne "Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu". Do najciekawszych należą ekspozycje kolekcji: granatów, bagnetów, menażek, szkła. Pomieszczenia zawierają wiele innych tematycznych ekspozycji wartych obejrzenia.

Pomieszczenia wieży zawierają ciekawe wystawy tematyczne, jedna z nich o charakterze technicznym prezentuje wojskowy sprzęt łącznościowy. Wśród eksponatów można znaleźć: radiostacje, słuchawki, mikrofony, klucze telegraficzne, sprzęt pomiarowy, podzespoły elektroniczne oraz wiele innych drobiazgów.

Od końca lat 40 uzbrojenie małych okrętów patrolowych, trałowców bazowych, ścigaczy okrętów podwodnych, dozorowców, kutrów torpedowych oraz kutrów Wojsk Ochrony Pogranicza. Ostatnie takie wkm wycofano w 1991 r. likwidując ORP TUR. Ten egzemplarz pochodzi z jednego z okrętów bazujących w porcie wojennym Hel. (jedna z luf jest usunięta)

Wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK z dwustronnym ładowaniem taśmowym na podstawie M-38.

Przeznaczony do zwalczania celów powietrznych, morskich i lądowych pociskami przeciwpancernymi typu B-30, oraz pociskami zapalającymi B-32, BZT i ZP. (pozbawiony luf)

Podwójnie sprzężone działko przeciwlotnicze kaliber 25 mm/79 (110-PM) na podstawie typu 2M-3M. Jest to wariant armaty 72-K opracowany w fabryce im. Kalinina na licencji Boforsa z 1933 roku.

Konstrukcja oparta na zakupionej przez ZSRR w 1935r. armacie Bofors 25 mm wz. 1933. Armatę przeskalowano na mniejszy kaliber gdyż uznano, że będzie odpowiedniejszy do dział automatycznych. Zasilanie z pięcionabojowych łódek. Wyprodukowano jej w latach 1939-45 niemal 20 tyś. sztuk. Na bazie tej armaty zbudowano wersję samobieżną ZSU-37, oraz wersje morskie: 70-K i podwójną W-11-M.

Mina o korpusie wykonanym z tworzywa sztucznego. Posiadała wady w postaci niskiej odporności na wybuch ładunku wydłużonego. W polsce była tylko próbna seria tych min.

Konstrukcja miny wzorowana jest na niemieckich minach z okresu II wojny światowej (Tellermines 42 i 43). Obudowa wykonana ze sklejonych dwóch połówek skorupy bakielitowej.

Mina przeciwpancerna produkowana w Polsce na licencji ZSRR.

Bomby głębinowe wz. B-1 mogły być zrzucane z rufowych zrzutni lub wystrzeliwane z miotaczy burtowych typu BMB-1 i BMB-2.

Kuchnia polowa KP-340. Trzon kuchenny, umieszczany na dwukołowym podwoziu stanowi zestaw kotłów i palenisk. Posiada możliwość szybkiego odłączania od podwozia i montażu np. w schronie, na samochodzie itp. Posiada 5 kotłów o pojemności od 20 do 110 litrów. Przystosowana do opalania drewnem i olejem napędowym. Obliczona na żywienie ok. 160 osób.

Spalinowóz obsługiwał transport Kłodzkiej cegielni.

Spalinowóz pozyskany do zbiorów z Komendy Portu Wojennego w Helu.

Spalinowóz pozyskany do zbiorów z Komendy Portu Wojennego w Helu.

Użytkowane przez Komendę Portu Wojennego w Helu.

Wagony tego rodzaju służyły do przewozu 1 metra sześciennego piasku. 

Szerokość toru 600 mm

Wagony tego typu były stosowane do przewozu min i torped w Porcie Wojennym w Helu.

Szerokość toru 600 mm

Wagony tego typu były stosowane do przewozu min i torped w Porcie Wojennym w Helu. Ilustrowany wagon przeleżał prawie 20 lat na dnie Portu Wojennego w Helu.

Szerokość toru 600 mm