Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajmuje znaczące miejsce w krajobrazie kulturowym Małopolski, miejsce to ma wymiar symboliczny. Dawne Rakowickie Błonia to jedno z najstarszych europejskich lotnisk, powstałe w 1912 r., wielokrotnie rozbudowywane, funkcjonujące do 1963 r. Obecnie w historycznym krajobrazie tworzonego Lotniczego Parku Kulturowego zwiedzający Muzeum spotykają się ze współczesną techniką lotniczą, z historią awiacji i poznają zgromadzone tu statki powietrzne. Obserwują dynamikę zmian w przestrzeni Muzeum i powstawanie nowej oferty kulturalnej. 

Źródło: http://www.muzeumlotnictwa.pl

Ekspozycja muzeum jest bardzo urozmaicona i unikalna. Główną jej część stanowią dziewiętnastowieczne urządzenia związane z produkcją gazu z węgla kamiennego, zwanego „gazem świetlnym”. Oprócz bardzo bogatej ekspozycji muzealnej na szczególną uwagę, zasługuje otoczenie muzeum. Wystarczy stanąć pośród zabytkowych budynków z czerwonej cegły, aby przenieść się w czasie. Gazowe latarnie, urocze aleje pełne różnorodnej zieleni, ozdobne fasady budynków i wieży ciśnień czy też charakterystycznych i wyniosłych zbiorników gazowych, tworzą niepowtarzalną atmosferę Warszawy sprzed lat.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego.

Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.

Muzeum w Otrębusach jest jedną z nielicznych placówek prywatnych posiadających w swoich zbiorach eksponaty o szerokim zakresie tematycznym. Wśród dostępnych eksponatów w najwięcej jest samochodów z okresu początków motoryzacji przypadających na początek XIX wieku, a kończywszy na okresie PRL-u.

Muzeum prowadzone przez grono pasjonatów, przez lata swojej działalności udało się zebrać wiele ciekawych eksponatów. Kolekcja zawiera materiał który można podzielić zgodnie z podziałem: nurkowanie klaayczne i nurkowanie swobodne. Można zobaczyć jak zmieniała się technika nurkowania na przestrzeni około 100 lat. Ciekawym jest fakt, że większość sprzętu zebranego jest produkcji polskiej.