Podwójnie sprzężone działko przeciwlotnicze kaliber 25 mm/79 (110-PM) na podstawie typu 2M-3M. Jest to wariant armaty 72-K opracowany w fabryce im. Kalinina na licencji Boforsa z 1933 roku.

Konstrukcja oparta na zakupionej przez ZSRR w 1935r. armacie Bofors 25 mm wz. 1933. Armatę przeskalowano na mniejszy kaliber gdyż uznano, że będzie odpowiedniejszy do dział automatycznych. Zasilanie z pięcionabojowych łódek. Wyprodukowano jej w latach 1939-45 niemal 20 tyś. sztuk. Na bazie tej armaty zbudowano wersję samobieżną ZSU-37, oraz wersje morskie: 70-K i podwójną W-11-M.

Armata pochodzi ze stanowiska nr 1 baterii Heliodora Laskowskiego. Cztery armaty zamówione w grudniu 1933 roku w szwedzkiej firmie Boffors wz. 30 kalibru 152,4 mm, zamontowano w Helu jesienią 1935 roku i nazwano imieniem szefa służb Artylerii i Uzbrojenia Kierownictwa Marynarki Wojennej kmdr. ppor. Heliodora Laskowskiego.

W czasie 32 dni obrony Helu baterią dowodził kpt. Zbigniew Przybyszewski, powstrzymując celnymi strzałami niemiecką flotę i uniemożliwiając zdobycie Helu od strony wody.

Od końca lat 40 uzbrojenie małych okrętów patrolowych, trałowców bazowych, ścigaczy okrętów podwodnych, dozorowców, kutrów torpedowych oraz kutrów Wojsk Ochrony Pogranicza. Ostatnie takie wkm wycofano w 1991 r. likwidując ORP TUR. Ten egzemplarz pochodzi z jednego z okrętów bazujących w porcie wojennym Hel. (jedna z luf jest usunięta)

Jest to armata przeznaczona do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich wysokościach oraz naziemnych i nawodnych celów opancerzonych. Konstrukcje oparto na niemieckim, niezrealizowanym projekcie Flak-58, 55 mm. S-60 może być naprowadzana ręcznie lub całkowicie automatycznie - ze stacji radarowej. Była podstawowym wyposażeniem baterii przeciwlotniczych w Wojsku Polskim.

Więcej artykułów…