Wyrzutnia rakiet operacyjno-taktycznych 2P19 SCUD-A

Ciekawostki
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jednopociskowa, szynowa, radziecka wyrzutnia balistycznych rakiet operacyjno-taktycznych typu R-11M Scud-A wchodząca w skład kompleksu rakietowego R-11M (Oznaczenie NATO Scud, lub SS-1b). Wyrzutnię skonstruowano na podwoziu czołgu ISU-152.

 

Późniejsze wersje wyrzutni były umieszczane na pojazdach kołowych MAZ-543P. Rakieta przystosowana był do przenoszenia głowic z ładunkiem konwencjonalnym i jądrowym.

Przeznaczona była do niszczenia zgrupowań wojsk, punktów dowodzenia, ważnych obiektów wojskowych i gospodarczych. Ładunek uranowy (50 kiloton TNT) był wyposażony w impulsowe źródło neutronów. W zależności od wprowadzonych ustawień można było wywołać naziemny, powietrzny lub niski powietrzny wybuch jądrowy. Bomba zrzucona na Hiroszimę miała moc 13 kiloton TNT, a zrzucona na Nagasaki 22 kiloton TNT.

Kompleksy rakietowe R-11M były na wyposażeniu państw Układu Warszawskiego – Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii, Czechosłowacji oraz Chin, Korei Północnej. Iran nabył je w ramach reeksportu z Korei Północnej. W Polsce były w nie uzbrojone 4 brygady: 2 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych, 3 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych, 18 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych, 32 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych.

Źródło: Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Opisane działo jest jednym z eksponatów Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennejm.
Wizytówka eksponatu: Wyrzutnia rakiet operacyjno-taktycznych 2P19 SCUD-A