Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy z silnikiem stacjonarnym "Ursus" o mocy 400 KM do napędu w halach fabrycznych.

 

Stacjonarne silniki spalinowe dużych mocy były produktami własnej konstrukcji fabryki "Ursus". Produkcja ich rozpoczęta ok. 1910 r. przez Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów "Ursus" była kontynuowana przez kolejne firmy: Fabrykę Silników i Traktorów "Ursus" (powstałą w 1920 r.), Zakłady Mechaniczne "Ursus" Sp. Akc. (powstałe w 1922 r.), Państwowe Zakłady Inżynierii (powstałe w 1930 r.) aż do wybuchu II wojny światowej.

Ogółem wyprodukowano ok. 6600 różnych silników o mocach 4 - 600 KM. Silniki ze znakiem "Ursus" były przedmiotem eksportu do Rosji, Austrii. W 1910 ro. eksport wyniósł 100 sztuk, a w następnych latach został podwojony. Fabryka miała swoje przedstawicielstwa handlowe w wielu miastach Krulestwa Polskiego, Cesarstwa Rosji i w Galicji.

Usrusowskie silniki były wielokrotnie nagradzane w wielu wystawach krajowych i zagranicznych m. in. w Częstochowie, Odessie, Carskim Siele.

Dane techniczne

o 4-cylindrowy, pionowy, o budowie modułowej,
o czterosuwowy, dwuzaworowy z dodatkowym zaworem rozruchowym w pierwszym i drugim cylindrze,
o produkowany w zakresie mocy 200 - 400 KM przy obrotach 190 - 160 / min,
o chłodzony wodą,
o smarowany pod ciśnieniem,
o napędzany paliwami płynnymi (ropa naftowa, nafta),
o układ paliwowy z pompą wtryskową mechaniczną oddzielną dla każdego cylindra i centralnym mechanicznym regulatorem obrotów oraz wtryskiwaczem umieszczonym centralnie w głowicy,
o rozruch pneumatyczny powietrzem ze zbiornika o wysokim ciśnieniu,