Maszyna wytrzymałościowa ALPHA

Maszynę sprowadzono do Ursusa prawdopodobnie na początku lat pięćdziesiątych, kiedy przed kadrą inżynieryjno-techniczną "Ursusa" postawiono wysokie wymagania w zakresie rozwoju produkcji ciągnikowej i odlewniczej, kładąc jednocześnie nacisk na jakość produkowanych odlewów.

 

W 1951 riku powołano Dział Głównego Metalurga skupiający świetnych fachowców, którzy wprowadzając nowe technologie odlewnicze, wprowadzali również nowoczesne metody kontrolno-pomiarowe, czego efektem był m.in. zakup maszyny ALPHA.

Maszynę ALPHA wykorzystywano do badań materiałów żeliwnych i aluminiowych w głównym laboratorium Zakładów Mechanicznych "Ursus", które w pierwszych latach po II wojnie światowej działało przy Odlewni Żeliwa, a od 1971 roku w nowej niezależnej lokalizacji jako Centralne Laboratorium Badawcze Z.P.C. "Ursus". Maszyna pracowała aż do 2001 roku, kiedy po kolejnych reorganizacjach w zakładzie, podjęto decyzję o przeniesieniu laboratorium do obecnego budynku, wyłączenie maszyny z użytkowania i przekazaniu jej do zakładowego mizeum.

Dane techniczne

Producent: firma "AKTIEBOLAGET - SUNDBYBERG" - Szwecja
Zastosowanie: statyczne próby ściskania i rozciągania materiałów żeliwnych i aluminiowych
Zakresy pomiarowe: 0 - 2 000 daN; 0 - 10 000 daN
Charakterystyka
• płynna ręczna regulacja wielkości obciążeń (oddzielna dla każdego zakresu pomiarowego)
• skokowa regulacja prędkości obciążeń
• graficzna rejestracja próby rozciągania
• napęd mechaniczno-elektryczny