85 mm Desantowe działo szturmowe ASU-85

Działo szturmowe ASU – 85 zostało skonstruowane na zapotrzebowanie jednostek powietrzno – desantowych, w celu zabezpieczenia wsparcia ogniowego. Ale jego efektywne wykorzystanie na polu walki stało się możliwe po wprowadzeniu na uzbrojenie śmigłowców bojowych Mi-6 oraz wyprodukowaniu nowych spadochronów transportowych i rakietowych ładunków hamujących.

Po raz pierwszy działo ASU – 85 zostało zaprezentowane w 1962 roku. Było ono wykorzystywane przez jednostki wojsk powietrzno – desantowych państw Układu warszawskiego.

Mimo wykorzystania jako podstawy jezdnej podwozia czołgu pływającego PT-76, działo nie było wozem pływającym. Kąt obrotu lufy w płaszczyźnie poziomej wynosił 120, a szybkostrzelność wynosiła 4 pociski na minutę. Jednostka ognia to 40 pocisków – burzących, odłamkowo – burzących, przeciwpancernych. Pozwalało to na skuteczne rażenie celów powierzchniowych, miejsc koncentracji jednostek przeciwnika oraz pojazdów opancerzonych. Działo posiadało urządzenia obserwacyjno – celownicze, w tym aktywne urządzenia termowizyjne.

Dane techniczne

Produkcja: ZSRR
Kaliber działa: 85 mm
Ciężar działa: 14 000 kg
Wysokość działa: 2,1 m
Długość działa: 8,5 m
Szerokość działa: 2,8 m
Silnik: V-6, 6 cylindrowy, rzędowy, chłodzony wodą
Moc silnika: 177 kW
Uzbrojenie: arm. SD-44; km kal. 7,62 mm
Obsługa: 4 żołnierzy
Prędkość max: 44 km/h
Zasięg: 260 km