82 mm Działo bezodrzutowe B - 10

82 mm działo bezodrzutowe konstrukcji radzieckiej opracowane na początku lat 50-tych. Wprowadzone do uzbrojenia ZSRR w 1954 r. W drugiej połowie lat 50-tych zostało przyjęte na wyposażenie jednostek Wojska Polskiego. Po wprowadzeniu 73 mm ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9działo B 10 zaczęto stopniowo wycofywać z uzbrojenia. Jest to broń nieautomatyczna, zawierająca bezodrzutowy układ miotający. Efekt bezodrzutowości uzyskano stosując otwarty wlot lufy, umożliwiający wypływ części gazów prochowych do tyłu.

Działo służy do zwalczania celów opancerzonych i środków ogniowych, burzenia lekkich umocnień oraz obezwładniania i niszczenia siły żywej. Składa się z lufy z zamkiem, trójnożnej podstawy z mechanizmami: kierunkowym i podniesieniowym, dwukołowego podwozia oraz przyrządów celowniczych. Lufa jest niewzmocniona, gładkoprzewodowa, rozbieralna. Składa się z dwóch szybkorozłączalnych części: przedniej (o masie 11,0 kg) i tylnej (37,7 kg), które w położeniu bojowym są złączone tuleją. Do przedniej części lufy jest przymocowana m.in. rękojeść do przetaczania działa oraz muszka, zaś do tylnej - wspornik do celownika optycznego (PBO-2) i mechanicznego, urządzenie spustowe oraz nasada zamkowa (przechodząca w dyszę) z zamkiem.

Do strzelania są stosowane naboje bezłuskowe: MK-10 z pociskiem kumulacyjnym i MO-10 z pociskiem odłamkowym. Ładunek zasadniczy naboju znajduje się w brzechwie, a dodatkowy (w woreczku) nakłada się na brzechwę naboju.

W czasie strzału za działem powstaje strefa niebezpieczna w kształcie wycinka koła o promieniu 30 m i kącie rozwarcia 90°. B 10 moż-na szybko rozłożyć na trzy zasad­nicze części: lufę, podstawę oraz podwozie.

Dane techniczne

Produkcja: ZSRR
Kaliber pocisku: 82 mm
Masa pocisku: 3,89 kg
Długość działa: 1,910 m
Szerokość działa: 0,71 m
Ciężar działa: 86 kg
Przebijalność pancerza: 240 mm
Donośność: 4 250 m
Obsługa: 3 żołnierzy
Kąt ostrzału poziomego: 36 stopni
Kąt ostrzału pionowego: od -20·do +30 stopni
Szybkostrzelność: 6 strz./min.