87,6 mm haubicoarmata MK. 2 (25-funtowa)

Działo skonstruowane w Wielkiej Brytanii przed wybuchem II wojny światowej, od 1940   roku standardowe uzbrojenie pułków artylerii armii brytyjskiej. Haubicoarmata kal. 87,6   mm była produkowana w kilku nieznacznie różniących się odmianach.

 

Stosowano ją powszechnie na wszystkich teatrach działań wojennych zarówno w Europie, Afryce Północnej, jak i na Dalekim Wschodzie. Odmiana tego działa była montowana także w brytyjskich działach samobieżnych „Bishop" oraz „Sexton". Egzemplarz muzealny został wyprodukowany w Kanadzie w 1943 r.

Nazywana "ulubienicą kanonierów" ze względu na stabilność, niezawodność, wygodę i łatwość obsługi, nawet przy zmniejszonym stanie ludzi, oraz wysokie walory bojowe. Dzięki małej masie i zwartej, niezbyt dużej sylwetce działo było zwrotne i cechowało się dużą ruchliwością oraz łatwością pokonywania terenu. Mimo trakcji kołowej charakteryzowało się krótkim czasem wejścia do akcji. Stosunkowo duża donośność, celność, skuteczność pocisku przy mniejszej niż konkurencja masie naboju umożliwiały utrzymanie znacznej szybkostrzelności. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie haubicoarmaty kał. 87,6 mm stanowiły uzbrojenie pułków artylerii lekkiej 3. Dywizji Strzelców Karpackich i 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz 2. pułku artylerii motorowej 1. Dywizji Pancernej.

Dane techniczne

Dane Techniczne
Produkcja: Anglia
Wytwórca: brak danych
Czas powstania: 1943 rok
Kaliber: 87,6 mm;
Obsługa: 6 ludzi;
Masa armaty w położeniu bojowym: 1 288 kg;
Masa pocisków odłamkowo-burzących, przeciwpancernych, dymnych: 9,07-11,34 kg;
Szybkostrzelność: 4 strz./min.;
Donośność: 12,2 km;
Trakcja: motorowa;
Prędkość przewozu: do 50 km/h.